اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

اگر تا چندی پیش نظاره‌گر صورت‌های فلکی ستارگان بودید و آرزو داشتید که یکی از این ستارگان مال شما باشد باید بدانید با پروژه بزرگ ایلان ماسک صورت فلکی از ماهواره‌ها در آسمان ایجاد شده است. پروژه‌ای که علاوه بر فتح تمام نقاط کره زمین، آسمان را به تسخیر خود درمی‌آورد. استارلینک در صورت راه‌اندازی کامل، هزاران ماهواره را در مدار نزدیک زمین قرار می‌دهد تا به این ترتیب سیگنال‌های اینترنت سریع را به تمام زمین مخابره کند.

از تحقق رویای بزرگ اینترنت ارزان و سریع ایلان ماسک، استارلینک

به گزارش مجله اینترنتی ویکی‌تماس؛ درخت آرزوهای بزرگ انسان در فتح تمام نقاط جهان، به بار نشست. دیگر فرقی ندارد که در دورافتاده‌ترین نقطه آفریقا زندگی کنید یا در سردترین نقطه جهان. درست در شرایطی که عظمت یخچال‌های طبیعی را به تماشا نشستید و سرما تا مغز استخوانتان نفوذ کرده است، می‌توانید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید. دیگر هیچ نقطه‌ای از زمین را نمی‌توانید پیدا کنید که از اینترنت سریع و ارزان محروم بماند. بشر امروز توانست خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کرد، به رویای بزرگ خود جامه عمل بپوشاند. به گزارش ویکی‌تماس، انسان امروز تحقق رویای بزرگ خود را بدون شک، مدیون ایلان ماسک میلیاردری است که با ماهواره‌های شرکت اسپیس‌ایکس آسمان‌ها را فتح کرده و قصد دارد با سرویس استارلینک، این موهبت را در اختیار تمام انسانها قرار بدهد.

بیشتر بخوانید:  4 مورد از بهترین بازی های فکری بزرگسالان را بشناسیم

و اما استارلینک چیست ؟

اگر تا چندی پیش نظاره‌گر صورت‌های فلکی ستارگان بودید و آرزو داشتید که یکی از این ستارگان مال شما باشد باید بدانید با پروژه بزرگ ایلان ماسک صورت فلکی از ماهواره‌ها در آسمان ایجاد شده است. پروژه‌ای که علاوه بر فتح تمام نقاط کره زمین، آسمان را به تسخیر خود درمی‌آورد. استارلینک در صورت راه‌اندازی کامل، هزاران ماهواره را در مدار نزدیک زمین قرار می‌دهد تا به این ترتیب سیگنال‌های اینترنت سریع را به تمام زمین مخابره کند.

سوالات بی‌شمار

این دغدغه بارها مطرح شده که اندازه‌ این ماهواره‌ها چقدر است که می‌خواهد این رویای بزرگ را محقق کند.  شاید باور نکنید اما این ماهواره‌ها تنها  573 پوند معادل 260 کیلوگرم وزن دارد! این ماهواره‌ها مسطح بوده و 60 عدد از آنها درون  یکی از موشک‌های فالکون 9’شرکت اسپیس‌ایکس قرار می‌گیرد. به محض قرارگیری در مدار، یک آرایه خورشیدی بزرگ بیرون آمده و انرژی مورد نیاز ماهواره را تامین می‌کند. بخش اصلی ماهواره، از چهار آنتن قدرتمند برای مخابره سیگنال اینترنت تشکیل شده است. لیزرهای ماهواره، این ماهواره را به چهار ماهواره دیگر متصل می‌کند. این ماهواره‌ها دارای پیشرانه‌ی یونی هستند که با گاز کریپتون کار می‌کند. این پیشرانه موجب می‌شود تا این ماهواره‌ها در فاصله‌ کوتاه با زمین حدود 650 مایل بالاتر از زمین، به مدت بیشتری باقی بماند. همین فاصله‌ی کم، موجب می‌شود تا میزان تاخیر به 25 تا 35 میلی‌ثانیه برسد.

بیشتر بخوانید:  شال و روسری تابستانه

سرعتی باور نکردنی

شاید قبول این ادعا خیلی سخت باشد اما پروژه استارلینک سرعت اینترنت را به طرز غیرقابل‌باوری افزایش می‌دهد. قطعا سرعت بارگیری هم زیاد می‌شود، هرچند اسپیس‌ایکس تاکنون در مورد سرعت بارگیری، اظهارنظری نکرده است‌. برای اینکه بتوانید کار خارق‌العاده این پروژه را درک کتید، لازم است تا بدانید شرکت HughesNet اینترنت ماهواره‌ای با سرعت بارگیری 25 مگابیت بر ثانیه را ارائه داده اما میزان تاخیر آن بسیار زیاد و حدود 600میلی‌ثانیه است. استارلینک در ایمیل‌های ارسالی به بتاتسترها اعلام کرده که سرعت اینترنت بین 50 تا 150 مگابیت و تاخیر آن بین 20 تا 40 میلی‌ثانیه خواهد بود.

تعداد ماهواره‌ها

تاکنون هزار ماهواره به فضا پرتاب شده است. مقرر شده که در سال 2021هر ماه، سه پرتاب انجام شود و هر بار 60 ماهواره در مدار قرار بگیرد. این شرکت جواز پرتاب 12 هزار ماهواره استارلینک را از کمیسیون ارتباطات فدرال دریافت کرده است‌ . البته اسپیس‌ایکس بنا دارد که این تعداد را به 42 هزار ماهواره برساند که در این صورت، منظومه استارلینک در فضا تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید:  خرید دوربین مداربسته بیسم بر روی موبایل irancctv.center

هزینه اینترنت ماهواره ای

هزینه این سرویس اینترنتی 99 دلار به صورت ماهانه است که در مقایسه با خدمات  شرکت HughesNet بسیار مناسب‌تر است زیرا این شرکت برای سرویس 50 گیگابایت اینترنت پرسرعت (با سرعت 25 مگابیت در ثانیه) 150 دلار در ماه دریافت می‌کند.

تاریخ دسترسی به استارلینک

تاکنون ده هزار نفر برای آزمایش بتای استارلینک ثبت‌نام کردند. این انتظار وجود دارد که در سال 2021 این سرویس به صورت کامل در اختیار مردم قرار بگیرد. تلاش برای دسترسی مردم درنقاط روستایی35 ایالت آمریکا، موجب شد تا این شرکت از کمیسیون ارتباطات فدرال پاداش 856 میلیون دلاری دریافت کند. در گام نخست، مردم مناطق شمالی کره زمین اولین دریافت‌کنندگان نسخه بتای آزمایشی هستند و به تدریج تمام مردم جهان این سرویس بی‌نظیر را دریافت خواهند کرد تا به این ترتیب هیچ انسانی وجود نداشته باشد که از اتصال به اینترنت سریع و ارزان محروم بماند. به همین دلیل تمام مردم جهان باید به احترام ایلان ماسک، کلاه‌ها را از سر برداشته و به او ادای احترام کنند.

برگرفته از: مجله اینترنتی ویکی تماس
به قلم: باران ستوده | خبرنگار