درمان دیابت

در این مقاله در خصوص انواع بیماری دیابت و درمان آن اطلاعات مفیدی را ارائه خواهیم داد. ما را تا انتهای این نوشتار همراهی نمایید.

مقدمه

این روزها بیماری دیابت یکی از شایعترین بیماری بین افراد بزرگسال و جوانان و حتی کودکان است. اما همیشه با پیشگیری جلوی هر بیماری را تا حدودی می توان گرفت. همچنین می توان درمان کرد. خوشبختانه علم پزشکی درمان هایی برای دیابت پیدا کردند که از پیشرفت دیابت در بدن جلوگیری می کند. در این مقاله به روش درمان دیابت دکتر سلیمی، انواع آن و سایر جزئیات می پردازیم.

آن چه در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرند:

دیابت چیست؟

انواع دیابت

درمان دیابت

انواع درمان دیابت

نتیجه گیری

دیابت چیست؟

دیابت یکی از اختلالات متابولیکی مزمن است و با افزایش سطح گلوکز در خون بیش از حد طبیعی نشان داده می شود، یا به دلیل تولید انسولین ناکافی، دیابت ایجاد شده یا سلول های بدن به درستی به انسولین واکنش نشان نمی دهند.  بیماران مبتلا به قند خون بالا معمولاً از تکرر ادرار، افزایش تشنگی و گرسنگی رنج می برند.

شایع ترین علائم دیابت شامل تکرر ادرار، تشنگی شدید، گرسنگی، افزایش وزن، کاهش وزن غیر معمول، خستگی، بریدگی ها و کوفتگی هایی که بهبود نمی یابند یا دیر بهبود می یابد، اختلال عملکرد جنسی مردان، بی حسی و گزگز دست و پا می باشد.

انواع دیابت

  1. دیابت نوع 1

در این نوع از دیابت؛ بدن، انسولین تولید نمی کند. افراد معمولاً قبل از رسیدن به چهل سالگی و اغلب در اوایل جوانی یا در سال های نوجوانی از نوع اول مبتلا به دیابت می شوند و تقریباً 10٪ موارد دیابت از اولین نوع دیابت است.

بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 تا پایان عمر خود نیاز به تزریق انسولین دارند. همچنین باید اطمینان حاصل کنند که با انجام آزمایشات منظم خون و رعایت رژیم غذایی خاص، میزان گلوکز خون به درستی کنترل می شود.

  1. دیابت نوع 2

در نوع دوم از دیابت؛ بدن انسولین کافی برای انجام عملکردهای مناسب خود تولید نمی کند، یا سلول های بدن به انسولین (مقاومت به انسولین) واکنش نشان نمی دهند. تقریباً 90٪ کل موارد دیابت در سراسر جهان از نوع 2 است.

برخی از افراد ممکن است بتوانند علائم دیابت نوع 2 را با کاهش وزن، رژیم غذایی سالم، ورزش کافی و کنترل سطح قند خون کنترل کنند. با این حال، دیابت نوع 2 معمولاً یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که افزایش می یابد. ممکن است در نهایت بیمار انسولین استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:  چگونه با ساخت روف گاردن طبیعت را به خانه بیاوریم

افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند، در مقایسه با افراد دارای وزن سالم، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بسیار بیشتر است و عدم رعایت فعالیت بدنی، خوردن غذاهای نامناسب و نوشیدن روزانه نوشابه، همگی در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 نقش دارند.

  1. دیابت بارداری

این نوع از دیابت در دوران بارداری، زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. بعضی از خانم ها سطح گلوکز زیادی در خون دارند و بدن آن ها قادر به تولید انسولین کافی برای انتقال کل گلوکز به سلول ها نیست و این منجر به افزایش تدریجی سطح گلوکز می شود.

اکثر افراد مبتلا به دیابت حاملگی می توانند بیماری را از طریق ورزش و رژیم غذایی کنترل کنند، بین 10 تا 20 درصد افراد نیاز به نوعی دارو برای کنترل سطح گلوکز خون دارند. دیابت حاملگی اگر تشخیص داده نشود یا کنترل نشود، می تواند منجر به خطر هنگام زایمان شود.‌

درمان دیابت

دیابت نوع 2 ممکن است با تغییر سبک زندگی، به ویژه کاهش وزن با ورزش و خوردن غذاهای سالم درمان شود و برخی از موارد دیابت نوع 2 نیز با جراحی کاهش وزن قابل بهبود است.

درمان دیابت نوع ۱ شامل دارو، رژیم غذایی و ورزش برای کنترل سطح قند خون است. کنترل قند خون، کلسترول و فشار خون همچنین به کاهش خطر ابتلا به بیماری کلیوی، بیماری چشم، بیماری سیستم عصبی و تشنج کمک زیادی می کند.

انواع درمان دیابت

بسیاری از روش های درمانی وجود دارد که علاوه بر کنترل، به درمان دیابت ملیتوس نیز کمک می کند. البته هر نوع درمان مورد استفاده بسته به نیاز بیمار است که درمان در یک بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.‌ از جمله انواع درمان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • تغییر سبک زندگی

تغییر و اصلاح سبک زندگی با معرفی یک رژیم غذایی متعادل و تمرین مداوم ورزش، اولین مرحله درمان دیابت نوع 2 است و کاهش وزن برای رسیدن به وزن طبیعی بیمار اساس درمان است.  افزایش فعالیت بدنی و ورزش و همچنین کاهش وزن می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 58٪ کاهش دهد. همان طور که در دیابت نوع 1  این امکان وجود دارد، عوامل خارجی و عادت های روزانه  بر درمان دیابت تأثیر می گذارد.

  • غذایی سالم و متعادل
بیشتر بخوانید:  با مراحل ساخت جکوزی آشنا هستید؟

غذای سالم به معنای یافتن تعادل مناسب بین انواع مختلف غذا، از کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها مطابق با شرایط  بیمار است. حفظ وزن سالم و نوع غذا به تعادل در غذا کمک می کند تا سطح قند خون سالم را حفظ کند. به طور کلی، معمولاً توصیه می شود که روزانه 3 وعده غذایی کوچک با 3-4 میان وعده بخورید است.

لازم به ذکر است که نیاز به نظارت بر میزان کربوهیدرات های مصرفی به ویژه به دلیل نقش اصلی آن ها در کنترل سطح قند در خون است. همچنین لازم است از خوردن غذاهایی که حاوی چربی است، ترانس آن ها نباید فراتر از 7٪ رود و در واقع ایجاد تغییرات مناسب در ماهیت غذا ضروری است.

علاوه بر پیروی از یک رژیم خاص یا رژیم غذایی، برخی از غذاها نیز وجود دارد که معمولاً توصیه می شود بیماران دیابتی از آن ها اجتناب کنند. مانند نان سفید، ماکارونی، آب میوه، کیک و شیرینی که می توانند با غذاهای سالم مانند نان غلات کامل  جایگزین شوند.

  • کاهش وزن

در حقیقت، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 از اضافه وزن یا چاقی رنج می برند که شروع به اقدامات لازم برای کاهش وزن می کنند، انجام ورزش فواید جسمی و روانی بسیاری برای افراد دارد.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که کاهش وزن در کاهش نیاز بیمار به داروها کمک می کند. می توان گفت که کاهش وزن، عامل اصلی کاهش دارو در بعضی از افراد به ویژه داروهای انسولین و سولفونیل اوره است‌. همچنین بهبود خلق و خو، افزایش انرژی که فرد احساس می کند و توانایی بهتر خوابیدن، از دیگر مزایای کاهش وزن است.

  • انجام تمرینات ورزشی

معمولاً انجام تمرینات به ویژه ورزش های هوازی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری برای همه افرادی که مبتلا به دیابت هستند، توصیه می شود.  به همین دلیل فواید زیادی برای سلامتی دارد و فرد دیابتی باید قبل از شروع به انجام تمرینات با پزشک خود مشورت کند‌‌. ورزش به سوخت و ساز بدن کمک می کند و باعث شده تا روند درمان به خوبی پیش رود.

  • درمان دارویی برای دیابت
بیشتر بخوانید:  بهبود فرآیند بازاریابی با استفاده از ایمیل مارکتینگ

فاکتورهای زیادی وجود دارد که انتخاب روش درمانی دارویی برای یک دیابتی به آن ها بستگی دارد: نوع دیابت فرد، سایر شرایط سلامتی و نوع بیماری که فرد از آن رنج می برد، زندگی روزمره بیمار، هزینه دارو و سایر موارد که پزشک معالج بر اساس این موارد، نوع دارو را تجویز می کند.

  • انسولین

قند گلوکز یک منبع اساسی و مهم انرژی است که بدن برای انجام تمام عملکردهای خود به طور کامل و عادی به بدن نیاز دارد و هورمون انسولین عمدتا باعث دریافت گلوکز در بدن و در نتیجه استفاده از آن می شود.  بنابراین انسولین با تعیین دوز مناسب و زمان مصرف برای اطمینان از جذب مناسب گلوکز در خون توسط بدن، اولین و مهمترین درمان برای افراد دیابتی نوع 1 در نظر گرفته می شود.

همچنین می توان از انسولین در درمان دیابت نوع 2  نیز استفاده کرد. اگر چه انسولین معمولاً به صورت تزریق در دسترس است، اما به صورت پمپ به اندازه دستگاه کوچکی به نام پمپ انسولین نیز موجود است.  پمپ روی کمربند قرار می گیرد و یک لوله کوچک از آن امتداد می یابد که به بدن می رسد و زیر پوست قرار می گیرد.

  • درمان جراحی دیابت

کاهش وزن ارتباط مستقیم با کمک به درمان دیابت دارد. از این رو جراحی هایی برای کاهش وزن وجود دارد که کمک به کاهش پرخوری می کند. مثل عمل بای پس معده و یا عمل اسلیو از این نوع عمل ها است که با نظر پزشک معالج، این عمل ها در افراد دیابتی انجام می شود.

نتیجه گیری

در درمان دیابت، روش های متعددی وجود دارد که هر کدام به نحوی کمک به تنظیم متابولیسم بدن می کنند. البته درمان دیابت بستگی به نوع آن، زمان تشخیص، سن و سایر مواردی از این دست دارد. باید در نظر داشت که همیشه پبشگیری، بهتر از درمان است. در درمان دیابت نیز همین امر صدق می کند.