رنگ نما

رنگ نما لایه‌ای محافظ جهت اجرا بر روی نمای بیرونی ساختمان است. این رنگ تک جزئی علاوه بر افزایش زیبایی نمای ساختمان و ساختار شهری از نمای سیمانی ساختمان در برابر تخریب و کثیفی ساختمان محافظت کرده و منجر به افزایش طول عمر نمای سیمانی ساختمان می‌شود.

فرمولاسیون رنگ نما ساختمان باید به‌گونه‌ای باشد که با رنگ نقاشی داخلی ساختمان متفاوت باشد. از ویژگی اصلی این محصول، آب بندی نمای ساختمان است که از نشت رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

ویژگی رنگ نما ساختمان

از ویژگی رنگ مخصوص نما ساختمان می‌توانیم به قابلیت شستشو، خشک شدن بسیار سریع، خاصیت کشسانی و الاستیک فوق‌العاده بالا، مقاومت زیاد در برابر سایش، رطوبت، مواد شیمیایی و ضربه، مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراءبنفش و نور خورشید، امکان تنفس به لایه زیرین، پوشش دهی بسیار بالا و اجرا آسان اشاره کرد.

انواع رنگ نما

رنگ نما دارای انواع متفاوتی است که هر رنگ با توجه به شرایط جوی محل ساختمان و سطح زیر کار فرموله می‌شود. به‌طور مثال فرمولاسیون رنگ نما ویلا در شمال کشور ازنظر فنی با رنگ نما در جنوب کشور تفاوت دارد.

با توجه به شرایط عمومی محل رنگ آمیزی، رنگ‌های نما به رنگ نما تمام الاستیک (به‌اصطلاح فول الاستیک)، رنگ نما نیم الاستیک، رنگ نما پایه حلالی، کنیتکس، مینرال و رنگ نما اکریلیک تقسیم می‌شود که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

رنگ نما الاستیک

رنگ نما تمام الاستیک محصولی با کشسانی فوق‌العاده بالا که از نمایان شدن ترک‌های مویی ساختمان جلوگیری می‌کند. ساختمان‌ها پس از ساخت دچار نشست و سایش می‌شوند، این امر سبب نمایان شدن ترک‌های سطحی و عمیق بر روی دیوارهای ساختمان می‌شود. رنگ فول الاستیک نما با خاصیت کشسانی بسیار بالا (دو برابر میزان مصرف) مناسب‌ترین محصول جهت پوشش ترک‌های احتمالی بر روی نمای ساختمان است. این محصول کاملاً آب بند می‌باشد و از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. رنگ نانو الاستیک امکان تنفس لایه‌های زیرین را فراهم کرده  و از طبلگی و بلند شدگی رنگ  جلوگیری می‌کند. همین امر باعث افزایش طول عمر رنگ می‌شود.

بیشتر بخوانید:  مدل های فرش آشپزخانه

رنگ نما اکریلیک

رنگ اکریلیک نما محصولی بسیار مناسب جهت رنگ‌آمیزی نما های بتنی و سیمانی است که کاملاً ضد آب و مقاوم در برابر نور خورشید، سایش و اشعه ماوراءبنفش است. این محصول کاملاً دوستدار محیط‌زیست بوده  و به‌هیچ‌عنوان بوی نامطبوعی ندارد. رنگ اکریلیک دارای خاصیت خود تمیز شوندگی می‌باشد و بسیار مناسب برای اجرا در مناطقی با آب‌وهوای گرم و خشک است.

رنگ نما پایه حلالی

رنگ نمای پایه حلالی محصولی بسیار کاربردی و مناسب برای اجرا در سطوح مختلف می‌باشد. بیشترین کاربرد این محصول اجرا در نمای بتونی است که باعث افزایش ماندگاری، استقامت و دوام بتن می‌شود. به دلیل خاصیت تمیز شوندگی بالا، این محصول بسیار مناسب جهت اجرا در تونل‌ها و مناطقی است که میزان گردوغبار و آلودگی محیط بسیار بالا است.

رنگ عایق دیوار

رنگ عایق دیوار محصولی با ظاهر رنگ نما و کاربرد عایق رطوبتی دیوار است. رنگ عایق دیوار باران‌گیر مناسب برای ساختمان‌هایی می‌باشد که معرض بارش مستقیم برف و باران هستند. این محصول بهترین رنگ نما ساختمان در شمال کشور می‌باشد که پس از خشک شدن با آب بندی 100% نما ویلا یا ساختمان از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. عایق دیوار بارانگیر بهترین محصول بجای ایزوگام، در آب بندی دیوار بیرونی ساختمان می‌باشد. این عایق رطوبتی مایع علاوه بر عایق‌کاری دیوار ساختمان جلوه زیبایی به ساختمان می‌دهد. این محصول برخلاف ایزوگام در صورت نشست ساختمان و زخمی شدن دیوار آب در همان نقطه متمرکز می‌شود و به‌هیچ‌عنوان به سایر قسمت‌های عایق دیوار نفوذ نمی‌کند.

نقاشی ساختمان

بهترین رنگ خارجی برای هر ساختمان با توجه به نوع و جنس دیوار انتخاب می‌شود که می‌تواند سیمانی، چوب، آجری، شیروانی و … باشد.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با پنجره UPVC و ویژگی های پنجره UPVC

رنگ برای نمای چوب

در ساختمان‌هایی که در نمای آن از چوب  یا آجر استفاده‌شده برای حفظ زیبایی و بافت شیارهای موجود بر روی چوب به‌جای رنگ می‌توانیم از رنگ نما اکریلیک و برای آب بندی آن از عایق بدون رنگ استفاده کنیم که علاوه بر ایجاد استحکام به چوب نما به سطح نیز زیبایی ویژه‌ای می‌بخشد. درصورتی‌که چوب بدون شیار و کار نشده باشد برای افزایش دوام و ماندگاری ابتدا کل سطح را با پرایمر پوشش می‌دهیم.

رنگ  مخصوص نما سیمانی

مناسب‌ترین رنگ نمای سیمانی برای ساختمان‌ها استفاده از رنگ مخصوص نما سیمانی است که این محصول رنگ ضد آب نما  و غبار گریز است که مقاومت شیمیایی و فیزیکی ساختمان سیمانی را افزایش داده  و از نمایان شدن  ترک‌خوردگی سطح سیمانی نیز جلوگیری می‌کند.

برای رنگ آمیزی دیوار بیرون ساختمان ابتدا باید سیمان نما کاملاً خشک ، صاف و لیسه‌ای باشد. درصورتی‌که خواهان استفاده از رنگ نما جدید بر روی رنگ‌های پیشین هستید ابتدا پوسیدگی‌ها و بلند شدگی‌های رنگ قبلی را ترمیم و پاک‌کنید. سپس با استفاده از پرایمر رنگ نما تمام سطح را پوشش دهید. پرایمر نما بانفوذ بر عمق سطح سیمانی ساختمان باعث چسبندگی بیشتر رنگ به سطح سیمانی و کاهش میزان مصرف رنگ در سطح ‌نما می‌شود. درنهایت رنگ ساختمان مخصوص نمای سیمانی را در دو مرحله بر روی سطح اجرا می‌شود.

رنگ نما شیروانی

سطوح شیروانی بیشتر در مناطق پربارش یا سوله‌ها و انبارها مورداستفاده قرار می‌گیرند. شیروانی از دو جنس سفال و ورق فلزی (گالوانیزه) است. برای رنگ شیروانی‌های از جنس فلزی (گالوانیزه ) از رنگ عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل و سطوح فلزی استفاده می‌شود. محصول پیشنهادی همانند رنگ می‌مانند ولی عملکردی آب‌بند دارد که طول عمر مصالح را افزایش می‌دهد.

چرا باید نما ساختمان را رنگ کنیم؟

امروزه رنگ آمیزی نما بیرونی ساختمان امری بسیار ضروری و حائز اهمیت است. استفاده از رنگ باکیفیت و مرغوب برای نقاشی نمای ساختمان علاوه بر افزایش زیبایی ظاهر ساختمان، به افزایش طول عمر بستر زیر کار رنگ، پوشش ترک‌های مویی احتمالی در اثر نشست ساختمان و آب بندی دیوار بیرونی ساختمان کمک می‌کند. رنگ نما ساختمان نانو کاملاً خود تمیز شونده است و در صورت بارش باران اسیدی هیچ آسیبی نمی‌بیند.

بیشتر بخوانید:  جدیدترین مدل درب کشویی

قیمت رنگ نما ساختمان

قیمت رنگ نما ساختمان با توجه به شرایط کنونی جامعه و تحریم‌ها روز به روز در حال تغییر است. قیمت رنگ نما بسته به عوامل مختلفی از جمله محل اجرا، میزان مصرف، سطح زیر کار، رال رنگ انتخابی، میزان کشسانی بودن، فرمولاسیون و… می‌باشد. خرید محصولات ساختمانی از تولیدکننده همیشه قیمت مناسب‌تری دارد. شرکت نانو اکریلیک تولیدکننده رنگ نما و تولیدکننده عایق رطوبتی با حدف واسطه توانسته است محصولی با کیفیت با قیمتی بسیار مناسب ارائه دهد.

نکات پیش از اجرا رنگ نما

  • درصورتی‌که سیمان نمای ساختمان به‌تازگی اجراشده است، چند روز اجازه استراحت به سیمان را دهید.
  • در صورت شوره‌زدگی نمای ساختمان ابتدا شوره‌زدگی‌ها برطرف شود.
  • اگر از قبل رنگ بر روی سطح وجود داشت حتی‌الامکان از سطح پاک شود.
  • در صورت امکان بارش قبل از خشک شدن رنگ، از رنگ آمیزی نمای ساختمان بپرهیزید.
  • در صورت قدیمی بودن و کثیفی نمای ساختمان ، قبل از نقاشی نمای ساختمان، با استفاده از دستگاه واتر جت تمام سطح را از گردوغبار و چربی پاک‌کنید.

اجرا رنگ نما

  1. ابتدا ترک‌، طبلگی، نقاط سست و پوسیدگی روی سطح دیوار را با بتونه مخصوص نما کاملاً ترمیم می‌کنیم.
  2. پرایمر نفوذگر را با قلو یا غلطک بر روی کل سطح اجرا می‌کنیم.
  3. رنگ نما نانو را در 2 مرحله بر روی کل سطح با قلمو اجرا یا با دستگاه وایرلس پاشش می‌کنیم.