مشکلات پرستاری در زمان کرونا

یکی از مشاغلی که در زمان شیوع ویروس کرونا بسیار تأثیرگذار بوده، شغل پرستاری است. در زمانی که بیماران بدحال مجبور به بستری در بیمارستان بودند، داشتن پزشکان و پرستاران کارآزموده و سرحال برای گذر از این مسئله حساس، یکی از مهم ترین نیاز های جامعه بوده است. اما شغل پرستاری در عین با اهمیت بودن، چالش های بیشماری هم دارد که لازم است به آن پرداخته شود. از مهم ترین چالش های پرستاری ، کمبود نیرو در زمان شیوع این بیماری منحوس کرونا می باشد. که به استثنا گذاشتن قواعدی برای پرستاری مانند استخدام دولتی و یا اولویت بندی کردن استخدام نیروی شرکتی و قراردادی و هم چنین ایجاد امنیت شغلی برای آن ها ، مشکلات را کمتر کرد.

کمبود پرستار در بیمارستان ، ارائۀ خدمات را برای بیماران کم می کند و معمولاً بیمارستان با کمبود پرستار مواجه هستند. به ویژه در بازۀ زمانی بیماری کرونا ، که تعداد زیادی از پرستاران به این بیماری مبتلا شده اند و موجب فشار بر پرستاران دیگر شده است . لازم است پرستاری را مستثنا قرار دهیم و نیروی کادر درمانی را بیشتر کنیم و امنیت شغلی به آن ها دهیم تا روحیۀ آن ها برای ارائه خدمات به مردم بیشتر شود .

بیشتر بخوانید:  بهترین پیست های اسکیت روی یخ ایران

60 درصد از پرستاران به بیماری کرونا مبتلا شده اند یعنی بالای 5 هزار نفر از کادر پرستاری ، هوش بری، اتاق عمل  و بهیاران و غیره به این بیماری دچار شده اند.

اگرچه با واکسیناسیون گسترده جامعه پزشکی و پرستاری، ریسک ابتلای پرستاران به بیماری کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است، اما موضوع خستگی مفرط نگهداری از بیماران بدحال در بین پرستاران به صورت جدی می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

یک پرستار برای خدمت رسانی و مراقبت از بیمار نیاز به انگیزه دارد و جزو الویت های اول کار پرستاری می باشد و در این میان شغل پرستاری سختی هایی را هم با خود به همراه دارد . به طور مثال ساعت های طولانی از بیمار مراقبت می کند و با شیوع بیماری کرونا استرس های آن ها و سختی کارشان چندین برابر شده است . استرس انتقال بیماری از خود به خانواده هایشان ، شهادت همکارانشان و فوتی های بیماران زیاد که اضطرابشان را چندین برابر می کند و هم چنین پوشیدن لباس محافظ که گرمای زیادی دارد که باعث صلب آرامش آن ها می شود . در موج اول کرونا با جذب نیرو، توانستیم مدیریت کنیم. ولی در موج دوم بسیاری از پرستاران درگیر این بیماری شدند و با شکل کمبود نیرو مواجه شدیم .

بیشتر بخوانید:  علل انواع درد مفاصل و روش های درمان آن

اصول پیشگیری از بیماری کرونا از بیمارستان

تا زمان تولید واکسن و دارو برای این بیماری ،حتماً لازم است مردم فاصلۀ اجتماعی را حفظ کنند ،دست های خود را به طور مرتب بشویند و ضد عفونی کنند و تمام سطوح را با مواد ضدعفونی کننده پاک نمایند و پرستاران قبل از ورود به بیمارستان ماسک بزنند و افراد سوپروایزر و سرپرستاران حتماً از تجمع افراد پرستار در ایستگاه های پرستاری و اتاق ها جلوگیری نمایند .

بیشتر بخوانید:  بررسی سنگ شکن کوبیت

برای جبران کمبود نیرو پرستار ، معاونت توسعه وتعاون دانشگاه به این نتیجه رسیده اند که 3 هزار پرستار را جذب نموده ،تا در زمان بحران جذب نیرو طرحی و شرکتی از کمبود آن جلوگیری کنند و از همه مهمتر ، مردم باید همکاری لازم را داشته باشند و استانداردهای بهداشتی را رعایت کنند و برای مقابله با این بیماری که در  حال حاضر هیچ دارویی ندارد، چاره ای جز رعایت موارد بهداشتی و حفاظتی نیست و تا حد امکان از منزل خارج نشوید تا سلامتی خود و خانواده تان حفظ شود.

اگرچه در حال حاضر واکسیناسیون در حال انجام است، اما مردم عزیز با کمتر رعایت کردن پروتکل های بهداشتی می توانند باعث تشدید پاندمی شوند. همچنین تا زمانی که واکسیناسیون باعث پایان این پاندمی شود نیاز هست که بیمه کرونا را به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای حمایتی برای پوشش دادن هزینه های درمان کرونا در اختیار داشته باشید.