کدام حیوان بیشترین طول عمر را دارد؟

 بیشترین عمر حیوانات,عمر کدام پرنده بیشتر است

شناخت بیشترین عمر حیوانات

لیست طول عمر حیوانات مختلف

نظر دانشمندان در مورد طول عمر حیوانات متفاوت است، حیوانات با توجه به شرایط و محیطی که در آن زندگی می کنند طول عمرهای متفاوتی دارند.

طولانی ترین عمر دربین جانوران متعلق به کدام حیوان است؟

ماهی لیزا به سر

ماهی لیزا به سر رشد آهسته و عمر طولانی دارد. بیشترین طول عمر آن ها حدود 149 سال است، اما امروزه به دلیل ماهیگیری بیش از حد در معرض انقراض قرار دارند.

بیشترین عمر حیوانات,عمر ماهی لیزا به سر

ماهی لیزابه سر عمر 149 ساله دارد

دراز ترین طول عمر در میان بی مهرگان: عروس دریایی توریوتوپسیس دورینی (فناناپذیر)

به هیچ روشی نمی توان با اطمینان گفت که عروس دریایی چند سال عمر می کند زیرا این بی مهرگان چنان ظریف هستند که نمی توان آن ها را در آزمایشگاه تحت آزمایش ها و بررسی های دقیق و طولانی مدت قرار داد.

اما نکته ی جالب در مورد این جانور فناناپذیر دریایی با نام علمی «Turritopsis dohrnii» این است که بعد از رسیدن به بلوغ جنسی می تواند بار دیگر خود را به دوران جوانی بازگرداند که این موضوع باعث می شود در واقع هیچ وقت مرگ را تجربه نکند.

البته علی رغم این که این گونه عروس دریایی می تواند میلیون ها سال زنده بماند اما بدین معنا نیست توسط شکارچیان صید نشده یا در اثر شرایط ناگوار محیطی نمی میرد. همچنین نکته ی جالب تر این که نگهداری از این موجود در شرایط آزمایشگاهی و کنترل شده و به طور کلی در اسارت تقریباً غیرممکن بوده و تاکنون تنها یک محقق ژاپنی موفق به این کار شده است.

البته نه همه عروس های دریایی، بلکه نوع خاصی از آن وجود دارد که سنش معکوس می‏ شود. این موجود توانایی ویژه ای دارد. وقتی مریض می شود در عرض سه روز به روزهای اول زندگی اش باز می گردد و سلول های بدنش دوباره به طور سالم بازسازی می شود.

بیشترین عمر حیوانات,عروس دریایی توریوتوپسیس

عروس دریایی هرگز نمی میرد

طول عمر لاک پشت غول پیکر

لاک پشت های غول پیکر جزایر گالاپاگوس و سیشل مشابه های زنده ای از موجودات غول پیکر و منزوی ساکن جزایر متروکه می باشند که نشان می دهد جانورانی که خود را در جزایر محدود کرده و هیچ شکارچی برای شکار انها در این جزایر یافت نشود معمولاً از لحاظ جسمی رشد زیادی کرده و به شدت غول پیکر می شوند.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با مراحل کاشت برنج در شالیزار و گلدان

این خزنده بین 250 تا 500 کیلوگرم وزن داشته و بعضی از انها در اسارت تا 200 سال نیز زنده مانده اند و بسیاری بر این باورند که این خزنده ی نادر می تواند از مرز 300 سال عمر نیز عبور کند.

علت طول عمر این خزنده نیز مثل دیگر موجوداتی که در این فهرست دیده می شود کاملاً واضح به نظر می رسد: این خزنده بسیار کند و آرام حرکت می کند و سطح متابولیسم بدنشان در کمترین و پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مراحل زندگی انها نیز به همین منوال طولانی خواهد بود.

بیشترین عمر حیوانات,لاک پشت غول پیکر

لاک پشت غول پیکر 300 سال عمر کرده است

طول عمر خرچنگ

نوعی از خرچنگ وجود دارد که به آن بدون رشد می گویند. این حیوان تا زمانی که مریض یا شکار نشود زنده خواهد ماند. برخی از نمونه های آن در سن 30-40 یا 50 سالگی می میرند و دلیلش مریضی هایی است که به آن مبتلا می‎شوند، اما بسیاری از نمونه های آن تا به حال کشف شدند که بیش از 140 سال عمر داشته اند.

طولانی ترین عمر دربین جانوران متعلق به کدام حیوان است,خرچنگ

نوعی از خرچنگ وجود دارد که به آن بدون رشد می گویند طولانی ترین عمر را دارد

نهنگ قطبی یا سرکمانی

اگر چه نهنگ قطبی به اندازه نهنگ آبی مشهور نیست، اما ویژگی‌های متمایزی دارد که آن را منحصر به فرد می کند. اول اینکه بزرگترین دهان را در میان حیوانات دارد و دوم اینکه، بیش از 200 سال عمر می کند که باعث می‌شود بیشترین طول عمر را در میان پستانداران دریایی داشته باشد. پیرترین نهنگ قطبی شناخته شده 211 سال عمر کرده است.

نهنگ قطبی,طولانی ترین عمر دربین جانوران متعلق به کدام حیوان است

نهنگ قطبی یا سرکمانی بیش از 200 سال عمر می کند

عمر کدام پرنده بیشتر است : طول عمر کلاغ چند سال است ؟

در میان جانوران، کلاغ پرنده ای مرموز و باهوش به حساب می آید،برخی بر این باورند که کلاغ ها عمری جاویدان دارند! اما کلاغ ها نیز مانند دیگر جانداران طول عمر مشخصی دارند.میانگین عمر این پرنده مرموز 200 سال تخمین زده شده است.درمیان پرندگان کلاغ بیشترین طول عمر را دارا است.

عمر کلاغ چند سال است,عمر کلاغ چقدر است

عمر کلاغ چقدر است ؟

بیشتر بخوانید:  رشته ارتباط تصویری چیست؟

ماهی کوی یا کپور زینتی

ماهی کوی معمولا 50 سال عمر می کند، اما یکی از انواع آن به نام ماهی کوی اسکارلت، رکورد پیرترین ماهی را به دست آورده است. این ماهی در 226 سالگی مرد و علت طول عمر آن هنوز یک راز است. بیشتر افراد راز طول عمر آن را لذت بردن از زندگی، عشق و محبت صاحبانش و توانایی شنا کردن در آب های زلال کوه های ژاپن می دانند.

عمر ماهی کوی,طولانی ترین عمر حیوانات

ماهی کوی در بین طول عمر حیوانات جز بیشترین طول عمرها را دارد

صدف مروارید آب شیرین

صدف مروارید آب شیرین عمر طولانی دارد و بین 86 تا 102 سال عمر می کند که تا حد زیادی به عوامل محیطی مانند کیفیت آب بستگی دارد. پیرترین صدف مروارید آب شیرینی که تا به حال یافت شده 280 سال عمر داشته است.

طولانی ترین عمر حیوانات,عمر صدف مروارید آب شیرین

پیرترین صدف مروارید آب شیرین عمری حدود 280 داشت

کوسه گرینلند

کوسه های گرینلند نه تنها ظاهر ترسناکی دارند بلکه پیرترین مهره داران روی زمین هستند. آن ها در 150 سالگی به بلوغ جنسی می رسند و معمولا 400 سال عمر می کنند.

طولانی ترین عمر حیوانات,عمر کوسه گرینلند

کوسه ی گرینلند از بیشترین عمر حیوانات را دارا می باشد

صدف ایسلندی

صدف ایسلندی نوعی صدف خوراکی است که عمر طولانی دارد و هر سال یک لایه به صدف آن اضافه می شود. یکی از این صدفها به نام مینگ، 507 سال عمر کرد.

تصاویر صدف ایسلندی,طولانی ترین عمر حیوانات

صدف ایسلندی بیشترین عمر جانوران را دارند

اسفنج قطب جنوب

بسیاری از دانشمندان فکر می‌کنند که اسفنج های قطب جنوب به خاطر دمای بسیاری پایین اقیانوس قطب جنوب و سرعت رشد آهسته شان می توانند چند قرن عمر کنند. برخی تخمین می‌زنند که پیرترین اسفنج این گونه 1550 سال عمر کرده است.

بیشترین عمر حیوانات,عمر اسفنج قطب جنوب

اسفنج های قطب جنوب پیرترین اسفنج

دراز ترین طول عمر در میان ارگانیسم های میکروسکوپی: اندولیت ها (10٫000 سال)

تعیین کردن طول عمر یک ارگانیسم میکروسکوپی کار بسیار سختو پیچیده ای است زیرا در واقع تمامی باکتری ها فناناپذیر بوده و در واقع با تکثیر اطلاعات ژنتیکی خود و تقسیم شدن متوالی هیچ وقت نمی میرند.

بیشتر بخوانید:  همه چیز در مورد درخت چنار درختی بلند قامت و مقدس

واژه ی «اندولیت ها» (endoliths) به قارچ ها، باکتری ها، آمیب ها و جلبک هایی اطلاق می شود که در اعماق دریا و در زیر صخره ها زندگی می کنند. مطالعات نشان داده که برخی از این تک سلولی ها تنها یک بار در هر صد سال تقسیم سلولی انجام می دهند که باعث می شود به سن های نزدیک به 10٫000 سال نیز برسند.

در عمل این قابلیت با توانایی برخی از میکروارگانیسم ها در زنده شدن پس از مدتی ایستایی و یا پس از هزاران سال یخ زدگی متفاوت است زیرا این اندولیت ها همواره زنده هستند هر چند فعالیت چندانی ندارند.

از همه جالب تر این که اندولیت ها از طریق فتوسنتز غذای خود را می سازند که بدین معناست که این ارگانیسم های میکروسکوپی برای تغذیه و متابولیسم از نور خورشید یا اکسیزن استفاده نکرده و برای این کار از مواد شیمیایی غیرآلی که در محل زندگی شان به طور بی پایان و تمام نشدنی وجود دارد سود می برند.

اندولیت ها،بیشترین عمر حیوانات

اندولیت ها با عمر ده هزار ساله

کرم صاف

نوعی از کرم وجود دارد که به آن کرم صاف می گویند. آن ها توانایی بازسازی خودشان را دارند. حتی اگر این کرم را به صورت طولی برش دهید، بدون این که مشکلی برایش پیش بیاید تبدیل به دو کرم صاف می شود که هریک به صورت جداگانه برای خودشان زندگی می کنند. این حیوان ابدی است و هرگز نمی میرد.

جانور کندرو یا تاردیگرید (Tardigrada)

تاردیگرید؛ گروهی از باکتری هایی محسوب می شوند که حتی درون صخره ها هم زنده می مانند و در برابر گرما، سرما و تشعشعات هسته ای شدید دوام می آورند.

اگر سعی کنید یک تاردیگرید را بکشید شانس زیادی نخواهید داشت، چون این موجودات تقریبا ابدی هستند. آن ها هزاران سال عمر می کنند. بدن آن ها ماده ای ترشح می کند که به خوبی از آن ها حمایت می کند.

میزان عمر تاردیگریدها،بیشترین عمر حیوانات

موجودی با عمر جاودانه

 

منبع: بیتوته